ДЕЧИЈА НЕДЕЉА

Од 01. до 07.10.2018.

Моје је право да живим здраво и срећно – за одрастање без насиља“

ПРОГРАМ ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ:

1.ПОНЕДЕЉАК

ОТВАРАЊЕ ДЕЧИЈЕ НЕДЕЉЕ

– Упознавање са Конвенцијом о правима     детета – педагог и библиотекар школе

-Радионица за ученике од I- IV разреда- Цртање кредом у боји-здрава храна, породица, другарство- учитељи (у школском дворишту)

-ФЕР-ПЛЕЈ турнир за ученике од   V-VIII разреда-наст. физичког васпитања  (у школском дворишту)

-Хуманитарна акција „Деца-деци“.

1. УТОРАК

УЧЕНИЧКИ ПАРЛАМЕНТ

-Седница Ученичког парламента(ТЕМА: Моје је право да живим здраво и срећно – за одрастање без насиља)

– Радионица „За одастање без насиља “- УП, педагог и библиотекар

3.СРЕДА

МАСКЕМБАЛ

-Дефиле  маскираних ученика

-Програшење најбоље маскираних ученика

ПРЕДАВАЊЕ за ученике од V до VIII разреда „Пубертет“, др Анита Прокић

1. ЧЕТВРТАК

-Радионица за ученике од I- IV разреда „Моја омиљена животиња“ (у трпезарији школе)

-ФЕР-ПЛЕЈ  турнир за ученике од   V-VIII разреда (у школском дворишту)-ФИНАЛЕ

– Проглашење победничких екипа у спортским такмичењима.

5.ПЕТАК

– „Игре без  граница“  за све  ученике .

Традиција обележавања Дечије недеље у свету и у Србији мери се деценијама.

Дечја недеља је први пут обележена 1934.године на предлог организације Пријатељ деце Србије, а 1987.године дефинисана је Законом о друштвеној бризи о деци.

У години у којој се очекује почетак примене нове Националне стратегије за превенцију и заштиту од насиља, у Дечјој недељи ће бити обједињени сви актери у циљу заштите и спречавања свих постојећих облика насиља над децом.
Ово је прилика да се читаво друштво и сама деца оснаже да различито облике насиља препознају и одмах реагују свим постојећим механизмима заштите, а у циљу стварања окружења у коме ће се свако дете осећати сигурно и заштићено.

Циљеви Дечје недеље су:

• скретање пажње најшире јавности на права и потребе деце,
  • указивање на одговорност коју породица, школа, држава и њене институције имају у заштити деце и остваривању њихових права,
  • презентација до сада постигнутих резултата,
  • указивање на примере добре праксе и проблеме у остваривању права деце,
  • подстицање интерсекторске сарадње у остваривању услова за поштовање права и оптимални развој сваког детета,
  • промоција активног учешћа деце у доношењу одлука које се њих тичу,
  • покретање иницијатива и нових акција које доприносе побољшању положаја деце у Републици Србији и остваривању њихових права.

Овогодишња Дечија недеља ће бити од 01. до 07. октобра 2018.године под слоганом:

„МОЈЕ ЈЕ ПРАВО ДА ЖИВИМ СРЕЋНО И ЗДРАВО – за одрастање без насиља“