Онлајн тестирање за ученике 8. Разреда- први пробни завршни испит

Министарство просвете, науке и технолошког развоја донело је одлуку да спроведе online тестирање којим ће се ученицима осмог разреда омогућити самопроцена знања и то ће бити први пробни тест који је у складу са тренутним могућностима рада од куће.

Основна сврха овог тестирања је да ученици стекну увид у то да ли су напредовали до очекиваних стандарда постигнућа и да на основу резултате овог испита, по потреби, додатну пажњу посвете одређеним областима у оквиру појединих предмета.

Oнлајн пробно тестирање ће бити спроведено по следећој динамици:

1. априла 2020. – тест из српског/матерњег језика
  2. априла 2020. – тест из математике
  3. априла 2020. – комбиновани тест

Ученицима ће сваки тест  бити доступан 12 сати (од 8.00 до 20.00) , како би могли да му приступе у време кад технички или други организациони или породични услови дозвољавају.

Преко платформе mojaucionica.gov.rs и налога који им је проследио одељењски старешина, ученик приступа решавању тестова.

Ученик ће на почетку сваког теста бирати језик на којем ради тест.

Сваки ученик ће моћи само једном да приступи решавању теста, које ће бити временски ограничено! То значи да када ученик приступи тесту, мора и да га заврши у року предвиђеном за рад. На почетку теста, ученици ће добити обавештење о дужини трајања тестирања.

Повратну информацију о резултатима теста ученик ће моћи да види након дванаесточасовног истека времена за решавање теста, када ће решења бити доступна, а ученик ће моћи да им приступи и анализира их. Наведено ће бити могуће логовањем на платформу са истим приступним налогом као и за решавање тестова.

Анализе задатака сва три теста ће бити емитоване и на каналу РТС 3, у терминима који ће накнадно бити утврђени.

За ученике који немају техничке могућности да раде онлајн тест (они који не прате наставу онлајн), школама ће бити на располагању сва три теста у ПДФ формату, на дан комбинованог теста, тј. 24. априла, како би их одштампале и проследиле родитељима. Уколико су у могућности, родитељи могу да дођу до школе и преузму тестове у складу са мерама безбедности и под условом да не буду уведене ригорозније мере забране кретања.

Ради ефикасности и што већег обухвата ученика тестирањем, препорука је да школе на време обавесте родитеље и прикупе информације о потребама за штампаним тестовима. Ове тестове родитељи неће враћати школи, већ ће наставници кроз редовну комуникацију са овим ученицима добити информације о њиховом постигнућу и на основу тога дати упутства и материјале за учење – припрему за завршни испит.

Уколико не буду постојали услови за преузимање штампаних тестова, ученици ће преко РТС-а моћи да виде задатке и њихова решења.

Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања је припремио демо верзију теста „Упознај окружење за самопроцену знања“, који треба да послужи ученицима да се на време, пре тестирања упознају с платформом.

Очекује се да ће ученици од 14. априла 2020. године моћи да приступе платформи како би проверили приступе платформи, упознали се са окружењем, погледали упутства и урадили демо тест. Демо тест ће имати четири питањакако би ученици имали прилику да виде какав тип питања их чека на тесту и моћи ће да се упознају са начином решавања.